Home page > Aktuality > Ministr Metnar, zástupci armády, prezidenti a premiéři Čech a Slovenska si na Vítkově připomněli založení státu

Ministr Metnar, zástupci armády, prezidenti a premiéři Čech a Slovenska si na Vítkově připomněli založení státu

Autor: Lucie Růžková

Sté výročí vzniku samostatného československého státu si pietním aktem na Čestném dvoře Národního památníku v Praze na Vítkově připomněl ministr obrany Lubomír Metnar, zástupci armády v čele s náčelníkem Generálního štábu AČR generálmajorem Alešem Opatou, prezident Miloš Zeman a jeho slovenský protějšek Andrej Kiska, premiér České republiky Andrej Babiš i slovenský Peter Pellegrini, nechyběli veteráni a řada dalších hostů.

Pietní akt za deštivého dopoledne zahájila Čestná stráž AČR, která za doprovodu chorálu Ktož sú boží bojovníci přinesla na Čestný dvůr památníku historické armádní prapory. Poté vojenské jednotky pozdravil ministr obrany Lubomír Metnar s náčelníkem Generálního štábu AČR generálmajorem Alešem Opatou.

Věnce k hrobu Neznámého vojína nejdříve položili prezidenti obou zemí, které následovali také český a slovenský premiér. Poté přistoupil ministr Metnar s generálem Opatou, zástupci církví a veteráni.

Minutou ticha pak všichni přítomní uctili památku vojáků padlých v boji za svobodu a nezávislost. Pietní akt ukončilo vystřelení několika čestných salv za zvuků trubky a odnesení historických praporů.

Autor FOTO: Lucie Růžková

Autor VIDEO: Jan Kouba

 

Fotogalerie

Nahoru