Home page > Aktuality > Ministr obrany Lubomír Metnar zahájil na Letenské pláni oslavy 100 let samostatného Československa

Ministr obrany Lubomír Metnar zahájil na Letenské pláni oslavy 100 let samostatného Československa

Autor: Lucie Růžková

Oslavy stého výročí založení samostatného československého státu začaly dnes v 8 hodin statickou ukázkou 153 kusů současné, historické i speciální techniky Armády ČR a složek Integrovaného záchranného systému na Letenské pláni. V 16 hodin je oficiálně zahájil ministr obrany Lubomír Metnar společně s náčelníkem Generálního štábu AČR generálporučíkem Alešem Opatou. Expozice zde potrvá až do neděle.

„Oslavy sto let české, respektive československé státnosti jsou nejen oslavou vzniku samostatného státu Čechů a Slováků, ale také oslavou vzniku národních ozbrojených, bezpečnostních a záchranných složek, bez kterých by žádný stát nemohl existovat,“ řekl ministr obrany návštěvníkům při zahájení expozice na Letné.

Výstava přiblíží práci, techniku i výstroj

Cílem této třídenní prezentace je přiblížit práci, techniku a výstroj lidí, kteří svůj život zasvětili službě státu a občanům, a ukázat, jakým vývojem tyto profese od roku 1918 do současnosti prošly. „Zároveň se zde veřejnost může seznámit se současnými možnostmi Armády České republiky a složek Integrovaného záchranného systému,“ dodal ministr obrany.

Součástí prezentace techniky je také tzv. klidová zóna, která nabídne prezentační a náborové stánky všech zúčastněných složek, krátké dynamické ukázky spolupráce složek IZS, výstavu fotografií z působení českých vojáků v zahraničních operacích „Ten druhý život“ a výstavy k 25 letům Městské policie, 160 letům Zdravotnické záchranné služby ČR a 25 letům Policie ČR.

Prezentuje se také ASC Dukla

Představí se také Armádní sportovní centrum Dukla včetně rozhovorů s medailisty armádního sportu, či státní podniky Ministerstva obrany ČR. Na velkoplošných obrazovkách můžete zhlédnout prezentační filmy AČR a složek IZS, historické filmy tematicky zaměřené na působení armády na území hlavního města Prahy, záznamy přehlídek ozbrojených sil v historii nebo krátké filmy zachycující spolupráci složek IZS během povodní v Praze.

Oslavy pokračují i v sobotu od 11 hodin slavnostní vojenskou přísahou a složením slibu na Hradčanském náměstí, v neděli v 10.30 hodin pietním aktem u příležitosti stého výročí vzniku samostatného československého státu na Vítkově a vyvrcholením pak bude ve 14 hodin slavnostní přehlídka na Evropské třídě.

Autor FOTO: Miroslav Šindelář

Autor VIDEO: Jan Kouba

Fotogalerie

Nahoru