Home page > Aktuality > Na přehlídce ke stému výročí Československa bude pochodovat přes dvě stě vojáků aktivní zálohy

Na přehlídce ke stému výročí Československa bude pochodovat přes dvě stě vojáků aktivní zálohy

Autor: majorka Miroslava Štenclová, Velitelství pozemních sil

Už v neděli 28. října se v Praze uskuteční slavnostní přehlídka ke 100. výročí vzniku samostatného československého státu, které se zúčastní více než dva tisíce osob. Mezi nimi jsou také tři stovky příslušnic a příslušníků jednotek aktivní zálohy.

„Jsou to nadšenci z dvaceti šesti útvarů celé armády. Celkem bude pochodovat dvě stě sedmdesát osob, z toho dvacet sedm žen,“ vypočítal velitel jednotky AZ podplukovník Břetislav Sedláček.

Všichni už tři týdny v kuse nacvičují na bývalém letišti v Bechyni s profesionálními vojáky pořadovou přípravu a pohyby na povelovou techniku.

Udělali obrovský pokrok

„Vidím, jak obrovský pokrok udělali. Za sedm dní zvládli to, co se jindy cvičí dva měsíce. Všichni jsou silně motivováni a já jsem od začátku věřil, že vše zvládnou,“ řekl podplukovník Sedláček. S výcvikem jednotky mu pomáhá osm instruktorů pořadové přípravy, část z nich je z Posádkového velitelství Praha a část tvoří vojáci z krajských vojenských velitelství, kteří na jaře absolvovali kurz instruktora pořadové přípravy.

„Všichni účastníci důsledně plní mé rozkazy, řídí se povely a nácvik probíhá formou drilových metod. Musím přiznat, že jsem příjemně překvapen s přístupem, nasazením a hrdostí být u toho. Navíc všichni chtějí pochodovat a být stejně dobří jako profesionální vojáci,“ konstatoval velitel jednotky AZ.

Jednotky AZ se musely dostrojit

Vzhledem k jejich zařazení k různým druhům vojsk přijeli příslušníci aktivní zálohy s rozdílnými barvami baretů. A tak je bylo potřeba na místě dovybavit, aby byli z hlediska ústroje jednotní. K tomu bylo u vojenského útvaru v Bechyni vytvořeno dočasné pracoviště výdejny součástek naturálního odívání z Tábora.

„Přivezli jsme zásoby souprav pro vystrojení až dvou tisíc vojáků. Jedná se především o modernizovanou blůzu a kalhoty vzor 95, obuv polní vzor 2011, opasky či barety,“ vysvětlil podplukovník Vladimír Pleskač. Deset zaměstnanců výdejny si muselo na místě poradit s vytištěním jmenovek a výměnou silně obnošených součástek oděvu. Pracovali denně od půl osmé až do večerních hodin a během nácviku dostrojili téměř tisíc osm set cvičících.

Na samotnou slavnostní přehlídku v Praze na Evropské třídě je nyní vše připraveno.

Fotogalerie

Nahoru