Home page > Aktuality > Noví vojáci přísahali na Hradčanském náměstí věrnost České republice, policisté a hasiči složili slib

Noví vojáci přísahali na Hradčanském náměstí věrnost České republice, policisté a hasiči složili slib

Autor: Jana Deckerová

Dnes dopoledne se za přítomnosti prezidenta republiky a vrchního velitele ozbrojených sil Miloše Zemana, ministrů obrany Lubomíra Metnara a vnitra Jana Hamáčka, náčelníka Generálního štábu AČR generálporučíka Aleše Opaty, policejního prezidenta Tomáše Tuhého, ředitele Hasičského záchranného sboru Drahoslava Ryby a dalších významných představitelů státu uskutečnila na Hradčanském náměstí v Praze slavnostní přísaha 900 nových vojáků Armády ČR a nastupujících studentů Univerzity obrany. Spolu s nimi složilo slib 240 nových příslušníků Policie ČR a 120 příslušníků Hasičského záchranného sboru ČR.

Příslušníci armády složili za tónů Smetanovy Vltavy přísahu věrnosti České republice, poté policisté a hasiči složili slib. Prezident republiky a vrchní velitel ozbrojených sil Miloš Zeman ve svém projevu připomněl nedávná úmrtí českých vojáků v Afghánistánu. „Je nutné připomenout, že v Afghánistánu jsou naši vojáci i proto, aby v této zemi nevzniklo další teroristické centrum. Naším úkolem je zabránit, aby se tyto útoky neopakovaly a snížilo se i riziko teroristických útoků vůči České republice,“ řekl prezident Zeman.

Vyzdvihl význam přísahy

Ministr obrany Lubomír Metnar ve svém projevu vyzdvihl význam dnešní vojenské přísahy, protože je spojena s připomínkou sta let od založení samostatného států Čechů a Slováků. Také on se zmínil o nedávných úmrtích našich vojáků. „I toto riziko však, bohužel, patří k vojenskému povolání. Přesvědčili jsme se o tom letos v srpnu, kdy česká armáda ztratila v Afghánistánu tři výtečné vojáky,“ konstatoval ministr Metnar a dodal, že své oběti během plnění náročných služebních povinností přinášejí také policisté a hasiči.

Z Vyškova do Prahy byl pro vojáky vypraven zvláštní vlak

Na 560 nových vojáků, kteří právě dokončili kurz základní přípravy ve Vyškově, dorazilo na slavnostní přísahu vlakem již ve čtyři hodiny ráno, a to na nádraží Praha – Dejvice. Odtud se postupně přesunuli na Hradčanské náměstí.

Přepravu mimořádně vypraveným vlakem Českých drah po celou dobu koordinoval spolu s dalšími odborníky, veliteli a instruktory také zástupce velitele Velitelství výcviku – Vojenské akademie (VeV-VA) plukovník gšt. Petr Svoboda. „Jeli jsme vlakem, protože není lepší historické kontinuity než ve dnech 100. výročí vzniku samostatného státu jet s vojáky, kteří přísahají věrnost tomu státu do Prahy vlakem, tak jako legionáři, kteří bojovali kolem celého světa,“ konstatoval.

Přísaha je morální závazek

Přísahou navazují vojáci na vojenské tradice naší země. Skládali ji příslušníci československých legií vytvořených během první světové války, stejně tak i účastníci druhé světové války. Pro tyto vojáky nebyla vojenská přísaha pouhou proklamací, ale brali ji velmi vážně. Stejně je tomu i dnes.

Vojenská přísaha k armádě a k životu vojáka nerozlučně patří. Je jedním z milníků a současně i základním kamenem každé vojenské kariéry. Je to nejenom právní akt, ale především morální závazek. Slovo vlast je pro každého vojáka hodnotou, kterou je třeba ctít a bránit.

Autor FOTO: Jana Deckerová

Autor VIDEO: Jan Kouba

Fotogalerie

Nahoru