Home page > Aktuality > Vrcholem oslav 100. výročí vzniku samostatného Československa byla přehlídka na Evropské třídě

Vrcholem oslav 100. výročí vzniku samostatného Československa byla přehlídka na Evropské třídě

Autor: Lucie Růžková

Vrcholem oslav 100. výročí vzniku samostatného československého státu byla slavnostní vojenská přehlídka na Evropské třídě. Zúčastnilo se jí více než 4357 osob a 236 kusů techniky. Vše se odehrálo za účasti předních představitelů státu. Pochodující z tribuny sledoval prezident České republiky Miloš Zeman a jeho slovenský protějšek Andrej Kiska, dále ministr obrany Lubomír Metnar s americkým protějškem Jamesem Matisem, premiér Andrej Babiš i slovenský předseda vlády Peter Pellegrinni a další hosté z Čech i zahraničí.

„Dnes večer bude do Vladislavského sálu vnesen meč Milana Rastislava Štefánika, prvního ministra obrany samostatného československého státu. Ponese ho veterán z Afghánistánu. Toto spojení, které překlenuje sto let, vypovídá o dějinách naší země a tedy i o dějinách naší armády. Armády, která chtěla bojovat, a nebylo jí to umožněno, ale i nynější armády, která plní své mezinárodní závazky v boji proti největšímu nepříteli lidstva, a to je mezinárodní terorismus,“ řekl prezident Zeman před začátkem přehlídky. Tu zahájil velitel Pozemních sil AČR brigádní generál Josef Kopecký, který šel v čele.

Zapojilo se 3425 vojáků

Do přehlídky bylo zapojeno 3425 vojáků včetně aktivních záloh, které zde měly svou premiéru. Příslušníků složek Integrovaného záchranného systému, tedy profesionálních hasičů, policistů, záchranářů, dále Městské policie hl. m. Prahy a Celní správy ČR bylo 835. Nechyběly ani jednotky Hradní stráže a Čestné stráže AČR.

Novinkou oproti roku 2008 byla účast Čestné stráže ozbrojených sil Slovenské republiky a čestných jednotek Francie, Spojených států amerických, Velké Británie a Itálie se státními vlajkami.

Techniku prezentovala armády i složky IZS

Z armádní techniky se představily například modernizovaný tank T72 M4CZ, obrněná vozidla IVECO, obrněné transportéry Pandur, samohybná houfnice DANA, speciálně upravené Tatry 815, prolétly stíhačky JAS-39 Gripen a vrtulníky W3A-Sokol a Mi-24. Z techniky Policie ČR si návštěvníci mohli prohlédnout zásahové vozidlo Útvaru rychlého nasazení (URNA), klasická zásahová vozidla, ale třeba i čtyřkolky Gladiátor X8 pro zásah v terénu. Hasiči se prezentovali různorodou zásahovou technikou od cisteren, jeřábů až po vyprošťovací tank, ukázali také například zásahové vozidlo IVECO s žebříkem Magirus či cisternovou automobilovou stříkačku CAS v různorodých provedeních. Celní správa představila mobilní velkokapacitní rentgen a záchranné služby jednotlivých krajů své sanitní vozy.

Nakonec defilé

Přehlídku zakončilo defilé, v němž bylo zastoupeno vždy jedno vozidlo za každou zúčastněnou složku, a průlet tří bojových vrtulníků, které na obloze vytvořily trikoloru v národních barvách.

Po skončení přehlídky návštěvníci se návštěvníci mohli projít Dejvickou ulicí na Letnou, kde až do 18 hodin pokračovala průřezová statická ukázka techniky ozbrojených sil a bezpečnostních sborů od roku 1918 do současnosti.

„Na Evropské třídě se veřejnosti představila sebevědomá armáda a vojáci, kteří jsou dobře vycvičeni a plně připraveni sloužit této zemi,“ zhodnotil vrchol oslav stého výročí založení československého státu generál Baloun, který po dva předchozí roky řídil celý organizační tým přehlídky. Dodal, že armáda je zrcadlo společnosti a státotvorný nástroj, který s naší vlastí prožil za posledních sto let všechno dobré i zlé.

 

Autor FOTO: Michal Voska, Jana Deckerová, 

Autor VIDEO: Jan Kouba, František Bobisud, Pavel Křemen

 

Fotogalerie

Nahoru