Home page > Aktuality > Vrcholí příprava na Slavnostní přehlídku 2018

Vrcholí příprava na Slavnostní přehlídku 2018

Autor: majorka Miroslava Štenclová, Velitelství pozemních sil

 

„Zde obdržíte pokyny pro zaparkování vaší techniky, ubytování a stravování v následujících dnech,“ ozývá se v místě tzv. in-processingu v prostorách bechyňských kasáren, kde jsou v plném proudu přípravy na slavnostní přehlídku 2018. Ve středu 17. října tudy prošlo více než dva tisíce vojáků z různých útvarů Armády České republiky, studentů Univerzity obrany, žáků střední vojenské školy z Moravské Třebové a příslušníků aktivní zálohy. Následující den tudy postupně projelo více než sto kusů techniky, které budou součástí pochodového proudu vlastní přehlídky na Evropské.


Slavnostní přehlídka 2018 proběhne v Praze na Evropské třídě dne 28. října u příležitosti oslav 100. výročí vzniku samostatného československého státu. Pochodovat budou příslušníci Armády České republiky, složek Integrovaného záchranného systému a zahraničních armád některých států NATO.

„V tuto chvíli se nácvik na přehlídku blíží do finále. Pilujeme pochodovou techniku v celém proudu a v dalších dnech se připojí technika a následně příslušníci složek Integrovaného záchranného systému,“ vysvětlil plukovník Petr Procházka, zástupce velitele pozemních sil, který celý nácvik řídí. „Vojáci musí perfektně zvládnout správnost pohybů na povelovou techniku, celek musí být identický. Z tribuny je vidět každá nepřesnost.“ Součástí úvodních činností byla i kontrola ústroje pochodujících a k odstranění případných nedostatků je v místě zřízeno i provizorní výstrojní středisko naturálního odívání.

Zahájení nácviku se účastnil i 1. zástupce náčelníka generálního štábu, generál poručík Jiří Baloun, který navštívil i ubytovací prostory a jídelnu vojáků. „V budoucnu budete hrdě vzpomínat před svými vnuky, že jste se přehlídky účastnili.“

„Účastnit se tak obrovské akce není obvyklé, je to pro mě úplně nové a jen tak si asi něco podobného nezopakuji. Rozhodně to vnímám jako poctu, protože přehlídku bude sledovat celá rodina. Navíc se zdokonalím v pořadové přípravě,“ s úsměvem přiznal desátník Štěpán Dluhoš ze 153. ženijního praporu z Olomouce, který v armádě slouží čtvrtým rokem.

Vojáci budou v Bechyni denně pilovat pochodové sestavy pěších jednotek a proudu bojové a další vojenské techniky v téměř kilometrové délce, a to až do příštího čtvrtku, kdy proběhne generálka nácviku. Poté bude přesun všech celků do Prahy.

Autor FOTO: autorka, četař René Rámiš (Univerzita obrany), četař Miroslav Tesař (15. ženijní pluk)​

 

Fotogalerie

Nahoru