Home page > Aktuality > Vyškovští se na oslavy 100. výročí samostatného Československa přepravili symbolicky vlakem

Vyškovští se na oslavy 100. výročí samostatného Československa přepravili symbolicky vlakem

Autor: kapitánka Monika Nováková, tisková a informační důstojnice VeV-VA

Vlakové nádraží Vyškov, pátek 26. října. Ve večerních hodinách sem míří autobusy a vojenské tatry, které přiváží z kasáren Dědice desítky vojáků a vojákyň v polních uniformách a se zavazadly. Zde do speciálně připraveného vlaku postupně nastupuje na 570 armádních nováčků s doprovodem. Vlak vyjíždí směr Praha - Dejvice a veze ty, kteří zde složí vojenskou přísahu.

Přepravu mimořádně vypraveným vlakem Českých drah po celou dobu koordinuje spolu s dalšími odborníky, veliteli a instruktory také zástupce velitele Velitelství výcviku – Vojenské akademie (VeV-VA) plukovník gšt. Petr Svoboda.

„Jedeme vlakem z Vyškova do Prahy, protože není lepší historické kontinuity než ve dnech 100. výročí vzniku samostatného státu jet s vojáky, kteří přísahají věrnost tomu státu do Prahy, vlakem, tak jako legionáři, kteří bojovali kolem celého světa. Tam poté vyjdeme do kopce na Pražský hrad, kde vojáci a vojákyně složí slib věrnosti České republice před vrchním velitelem ozbrojených sil. Myslím, že si na tento okamžik odnesou vzpomínku do konce života,“ řekl plukovník Svoboda.

Účastnili se pietního aktu

Oslavy 100. výročí vzniku samostatného československého státu vyškovští odstartovali již v kasárnách Dědice, a to v pátek ráno, kdy si příslušníci Velitelství výcviku – Vojenské akademie (VeV-VA) v rámci slavnostního shromáždění připomenuli 28. říjen 2018 poselstvím ministra obrany Lubomíra Metnara, věnovaném všem vojákům z povolání i občanským zaměstnancům. Odpoledne se zástupci VeV-VA přesunuli do Vyškova, kde se účastnili pietního aktu u sochy T.G. Masaryka.

V neděli je pak čeká vrchol velkolepých oslav, a to účast celku profesionálů v čele s velitelem VeV-VA brigádním generálem Radkem Hasalou na slavnostní přehlídce 2018. Ti se již během soboty přesunují do Prahy, a to po několikadenních společných nácvicích s ostatními armádními složkami v Bechyni.

Fotogalerie

Nahoru